Priručnik „Najnovija i najkorisnija knjiga o pčelarstvu” („Legujabb és leghasznosabb méhészkönyv”) štampan 1816. godine, predmet je meseca Gradskog muzeja Subotica u mesecu januaru 2025, povodom 215 godina od rođenja i 125 godina od smrti njenog prvobitnog vlasnika, gradskog lekara grada Subotice i bibliofila, dr Vince Zomborčevića (Subotica, 1810 – Subotica, 1900). Priručnik za pčelare, u okviru stručne biblioteke Gradskog muzeja Subotica, pripada Fondu stare i retke knjige. Štampan je 1816. godine u Pešti o trošku štampara Janoša Tamaša Tratnera (Trattner János Tamás). Knjiga malog formata, koja je doživela i drugo izdanje 1831, sadrži 23 poglavlja na ukupno 276 strana, inventarisana je u biblioteci muzeja pod rednim brojem 3881 i označena signaturom G-VI/2.
Autor izdanja, Ištvan Cevek (Czövek István: 1777–1828) teolog i pravnik, te pisac i prevodilac, u svojoj knjizi daje korisne savete pčelarima o kupovini pčela, o košnicama, o pčelarskom priboru, o bolestima i neprijateljima pčela, o medu i vosku kao pčelinjim proizvodima. Prezimljavanju pčela je posvećeno 18. poglavlje, gde se ukazuje na greške pčelara koje nepovoljno utiču na pčele tokom zime: rano zatvaranje pčela u košnice u jesen, loša ventilacija košnica, kasno puštanje pčela iz košnica na proleće. Naglašava značaj svežeg vazduha u košnici i da se pčelama obezbedi mir tokom zime.
Nije nam poznato u kojoj meri se dr Vince Zomborčević koristio ovom knjigom, ali se sigurno nije našla slučajno u njegovoj biblioteci i to u vreme kada su med i vosak imali mnogo veći značaj u odnusu na kasniji period. Knjiga je naime, štampana u vreme kada je proizvodnja šećera od šećerne repe bila tek na pomolu u našim krajevima. Dr Vince Zomborčević je svoju bogatu biblioteku zaveštao gradu, tačnije Gimnaziji 1897, gde je preneta 1900. godine. Popis od 947 naslova je objavljen u izveštaju Gimnazije za 1900/01. godinu od strane profesora Gustava Tonča. Veći deo Zomborčevićeve biblioteke se danas čuva u Gradskoj biblioteci Subotica, a šezdesetak knjiga i periodike sa Zomboričevićevim pečatom – kao što možemo videti i na prvoj strani priručnika o pčelarstvu – nalazi se u biblioteci Gradskog muzeja Subotica.
O dr. Vince Zomborčeviću je dr Izidor Milko zapisao: „U vreme kada u ovom gradu nije bilo ni čestitog uličnog osvetljenja, kada se oskudevalo u duhovnoj svetlosti, on je zračio punom svetlošću…”. Bronzani odlivak Zomborčevićeve biste, rad Eržebet Vajl (Weil Erzsebet), je postavljen u parku ispred Zavoda za javno zdravlje Subotica, a gipsana varijanta biste u kataloškom delu naučnog odeljenja Gradske biblioteke Subotica. Detaljnije se o životu i biblioteci dr Vince Zomborčevića može saznati iz tekstova Žužane Kunkin, Nevenke Bašić Palković, dr Emila Libmana, Gustava Tonča, Izidora Milka, Zoltana Devavarija, Zoltana Kalapiša, Blaška Vojnića Hajduka, Slavka Matkovića i Šandora Dernjeija. Poseban osvrt na Zomborčevićevu biblioteku u Gradskom muzeju dala je istoričarka umetnosti Ljubica Vuković Dulić svojim tekstom „Modna karikatura u vreme istoricizma na primeru satiričnog lista »Borsszem Jankó«”, koji je obajvljen u najnovijem zborniku muzeja „Museion” br. 22. Knjiga o pčelarstvu, koju smo sada izdvojili iz muzejsko-bibliotečke zbirke je jedna od retkih njegovih knjiga sa temom iz poljoprivrede, ali je sigurno da može poslužiti istraživačima, a posebno istraživačima istorije pčelarstva.
Tekst: Izabela Papdi, bibliotekar-bibliograf