Knjige Titusa Mačkovića

Titus Mačković (Subotica, 1851 – Subotica, 1919), jedna od ključnih figura subotičke arhitekture, bio je glavni gradski inženjer i projektant blizu 400 objekata. Spomenici njegovog rada su i danas neke od najlepših građevina u Subotici, po kojima je naš grad čuven: palata Lazara Mamužića, kuća Karolja Biroa, “Žutakuća” u kojoj se danas vrši edukacija budućih učitelja, najamna palata Stevana Milinovića na uglu Rudić ulice i Trga Cara Jovana Nenada itd.

Pretpostavlja se da je stručne knjige na nemačkom jeziku iz oblasti arhitekture, koje je Gradski muzej Subotica 2023. otkupio za biblioteku muzeja, Mačković kupio na svojim studijskim putovanjima Zapadnom Evropom nakon završenih studija arhitekture u Cirihu, Ahenu i Beču, koje je započeo 1869. Ovih dvadeset tomova knjiga pruža uvid u biblioteku Titusa Mačkovića, a povrh toga se može steći uvid u njegovu stručnu orjentaciju zahvaljujući kojoj su njegovi planovi i ideje ostvareni.

Značaj tomova, od ove godine smeštenih u biblioteci Gradskog muzeja Subotica, povećava činjenica da oni pružaju mogućnost za dublje istraživanje rada i projekata Titusa Mačkovića.

Knjige koje su pripadale Titusu Mačkoviću dostupne u našoj biblioteci su:

1. Grundrissvorbilder von Wohn- und Geschäftshäusern, Leipzig, 1884
  2. Grundriss-Vorbilder von Gasthäusern, Hôtels, und Restaurants, Leipzig, 1884
  3. Grundriss-Vorbilder von Schulgebaude, Leipzig, 1884
  4. Grundriss-Vorbilder von GebäudenfürGesundheitspflege und Heilanstalten, Leipzig, 1884
  5. Grundriss-Vorbilder von GebäudenfürViehmärkten, Schlachthöfen und Markthallen, Leipzig, 1884
  6. Grundriss-Vorbilder von GebäudenfürHandelszwecke, Leipzig, 1884
  7. Grundriss-Vorbilder von GebäudenfürVereine, fürConcerte und Vergnügungen, Leipzig, 1886
  8. Grundriss-Vorbilder von GebäudenfürVerwaltungszwecke, Leipzig, 1886
  9. Zucker-Fabriken : Zuckerwaren-, Chocoladen- und Chichorien-Fabriken: HandbuchfürBaubehörden, Bauherren, Architekten, Leipzig, 1896
  10. Brauereien, Brennereien, Stärke,- Dextrin, – Traubenzucker, – und Sago- Fabriken, Leipzig, 1896
  11. Mühlen : Brot- und Gebäck-Fabriken: HandbuchfürBaubehörden, Bauherren, Architekten, Ingenieure, Baumeister, Bauunternehmer, Leipzig, 1896