Svetski dan secesije 2022

Program Gradskom muzeja Subotica za Svetski dan secesije 2022.

• 9. jun, Gradski muzej Subotica
17.00: Predavanje sa projekcijom o umetnosti vitraža Mikše Rota (1865–1944) sa akcentom na njegov rad u Subotici. Predavanje se organizuje i povodom Međunardne godine stakla. Predavač: dr Olga K. Ninkov, istoričar umetnosti.

• 9. jun, Gradski muzej Subotica
18.00: Stručno vođenje kroz izložbu „Istoricizam i secesija“, te prikaz stakala apoteke u muzejskoj postavci i orginalnih secesijskih delova zgrade. Ulaz besplatan.

• 10. jun, Gradska kuća
12.00: Besplatan odlazak na toranj Gradske kuće koja je izgrađena u stilu mađarske secesije u periodu od 1908–1912. Kretanje grupe od svečanog ulaza Gradske kuće.

• 10. jun, 16.00–18.00
SVETSKI DAN SECESIJE – Šetnja kroz secesiju Subotice
Zajednički program subotičkog Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica, Gradskog muzeja Subotica i Savremene galerije Subotica
Stanice:
1. Sinagoga – uvodna reč: Neda Džamić, istoričar umetnosti (MZZSK), o Sinagogi: mr Gordana Prčić Vujnović, arhitekta (MZZSK)
2. Zgrada Gradskog muzeja – dr Olga Kovačev Ninkov, istoričar umetnosti (Gradski muzej Subotica)
3. Rajhl palata – Tamara Kucor, istoričar umetnosti (Savremena galerija Subotica)
4. Leović palata – Neda Džamić, istoričar umetnosti (MZZSK)
5. Gradska kuća i vidikovac – Neda Džamić (MZZSK), dr Olga Kovačev Ninkov (Gradski muzej Subotica)