Muzeji za 10

MUZEJI ZA 10

Manifestacija Muzeji za 10 predstavlja najveću nacionalnu, muzejsku inicijativu na teritoriji Srbije i jedinstvenu u evropskom kulturnom prostoru. Ovim povodom muzeji i srodne institucije kulture, širom Srbije, nude sedam dana besplatnog programa čime obeležavaju Međunarodni dan muzeja, Evropsku noć muzeja i Nacionalnu nedelju muzeja. Osim izložbi, posetioci imaju priliku da se uključe i u dodatne programe koji se sastoje od intenziviranih autorskih i stručnih vođenja, interaktivnih radionica za decu i odrasle, predavanja, projekcija filmova, predstava i performansa, promocija knjiga, koncerata i drugih aktivnosti.

Manifestacija se održava od 12–18. maja 2021. godine pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Koordinator ove manifestacije je Nacionalni komitet ICOM Srbija.

Program Gradskog muzeja Subotica:

12. maj 2021. sreda, 12 časova
Stručno vođenje kroz izložbu Budimski barokni slikar Matija Žeravić

13. maj 2021. četvrtak, 19 časova
Od tradicije do savremenosti: Od domovine do rasejanja
Izbor sa Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu

14. maj 2021. petak, 10 časova
Šta zuji ovde?
Radionica o oprašivačima biljaka na stalnoj postavci Prirodnjačkog odeljenja Priroda i čovek (na srpskom jeziku, broj učesnika je ograničen na 15 osoba)

14. maj 2021. petak, 19 časova
Od tradicije do savremenosti: Od domovine do rasejanja
Izbor sa Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu

15. maj 2021. subota, 10 časova (na mađarskom jeziku), 11 časova (na srpskom jeziku)
Arheološka upoznavalica, radionica i promocija interaktivnih radnih listova za samostalno istraživanje (broj učesnika je ograničen na 15 osoba, prijaviti se na: 024/555-128)

17. maj 2021. ponedeljak, 10 časova
Stručno vođenje kroz novu postavku Galerije mađarske likovne umetnosti u Vojvodini (18301930.)

18. maj 2021. utorak, 12 časova
Promocija izdanja: Jevrejski kuvar i Jevrejsko groblje u Subotici

Izložbe:

• Priroda i čovek– stalna postavka Prirodnjačkog odeljenja
  • Galerija mađarske likovne umetnosti u Vojvodini (1830–1930.) – nova postavka Umetničkog odeljenja
  • Arheološka upoznavalica – interaktivna, tematska izložba Arheološkog i Pedagoškog odeljenja
  • Budimski barokni slikar Matija Žeravić– tematska izložba Restauratorskog odeljenja
  • Svakodnevni život Jevreja u Subotici – tematska izložba u saradnji Muzeja sa Istorijskim arhivom Subotica

Tokom manifestacije Muzeji za 10 (od 12–18. maja) radno vreme Gradskog muzeja Subotica je od 10 do 18 časova, 13. i 14. maja muzej radi od 10 do 21 čas. 16. maja (nedelja) muzej je zatvoren. Ulaz je tokom manifestacije besplatan.

U slučaju pooštrenja epidemioloških mera, program Gradskog muzeja Subotica biće emitovan uživo putem društvenih mreža, što će biti objavljeno putem sredstava javnog informisanja.