A természet és az ember – A Szabadkai Városi Múzeum Természettudományi Osztályának állandó tárlata

Megnyitó: 2019. május 16. (csütörtök), 12 óra
Helyszín: Második emelet
Nyitóbeszédet mond: Miroslava Babić, Szabadka Város művelődési tanácsosa.
A kiállítást megnyitja: prof. dr. Czékus Géza, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar nyugalmazott tanára
A kiállítás szerzői: mgr. Hulló István és dr. Kajdocsi Lovász Gabriella.

A Szabadkai Városi Múzeum Természettudományi Osztályának állandó kiállítása Észak-Bácska gazdag élővilágát mutatja be, hangsúlyozva annak sokszínűségét, szépségét és sebezhetőségét. A kiállítás célja, hogy a látogatók megismerjék a jégkorszak után végbement változásokat, és a ma ismert flóra és fauna keletkezésének történetét. A tárlat több tematikus egységből áll. Az első részben a diorámák többfajta élőhelyet mutatnak be, amelyek a homokos, a löszös, aszikesés a vízzel borított területeken alakultak ki. Ezekkel a diorámákkal szemben állnak azok az egységek, amelyek bemutatják, mely tényezők befolyásolták ezeknek az élőhelyeknek a fejlődését: a Pillantás a múltba – A jégkorszak vége (a geológiai és éghajlati tényezőket mutatja be) és az Észak-Bácska hajdani népessége (az ember tevékenységét ábrázolja). A záró egységeknek oktató szerepük van, ezek pedig a Természetvédelem és A Természettudományi gyűjtemény kincsei.