Dr. Sturc Béla emlékkiállítás

Megnyitó: 2024. szeptember 11., 17 óra
Helyszín: állandó természeti tárlat, második emelet
A kiállítás szerzői: dr. Kajdocsi Lovász Gabriella és Slađana Aleksić

A Szabadkai Városi Múzeum szeretettel meghívja Önt a Dr. Sturc Béla emlékkiállítás című kamarakiállítás megnyitójára a múzeum természettudományi állandó tárlatán, melyre 2024. szeptember 11-én, szerdán 17 órakor kerül sor (Szabadka, Zsinagóga tér 3.).

Köszöntőt mond: dr. Ninkov K. Olga, a múzeum programjaiért felelős meghatalmazott igazgató
A kiállítást megnyitják: prof. dr. Czékus Géza, Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar
dr. Milica Rat, Újvidéki Egyetem Természettudományi-matematikai Kar, Biológia és Ökológia Tanszék, aki A Sturc-gyűjtemény 21. századi reneszánsza címmel tart előadást szerb nyelven

Dr. Sturc Béla biológiatanár, elismert botanikus 110 évvel ezelőtt született és 30 évvel ezelőtt hunyt el. Nem csupán biológiát oktatott, hanem tanítani is tanított, miközben ő maga is folyamatosan új oktatási módszereket keresett, és új, a vajdaság természetrajzára vonatkozó témákat dolgozott fel a biológiatanítás követelményei alapján. Fő céljának azt tartotta, hogy önálló gondolkodásra és cselekvésre nevelje tanítványait. Ugyanakkor a természetet tudatosan védő emberekké nevelés fontosságát is hangsúlyozta, kiemelve a természetjárás jelentőségét és a művészetek szerepét ennek elérésében.

A tanítás mellett fáradhatatlanul kutatta a körülötte lévő természeti környezetet. Terepre járt, herbáriumot készített, tudományos- és szakcikkeket, doktori disszetációt írt. Már az 1950-es években felismerte, hogy a természeti értékeinknek védelemre van szüksége, és erre munkássága során folyamatosan felhívta a figyelmet. Kutatómunkájának koronája A Szabadka‒horgosi-homokpuszta természetes flóraképe és megőrzésének kérdései című összefoglaló mű, mely ma is megkerülhetetlen a környékünk flórájával foglalkozó kutatók és természetvédelmi szakemberek számára. A terepi gyűjtései nyomán létrehozott herbáriuma pedig vidékünk eltűnőben lévő, egykor rendkívül gazdag növényvilágáról tanúskodik.

Sturc Béla nagy hatással volt a körülötte lévő emberekre. Tanítványai szeretetének bizonyítéka, hogy kedvességből Sturc-papának szólították, és sokan választották diplomamunkájuk témavezetőjének. Szaktekintélyének köszönhetően azt is el tudta érni, hogy módosítsák az E-75-ös autóút nyomvonalát, így felbecsülhetetlen értékű élőhelyeket mentett meg a pusztulástól. Herbáriumát pedig folyamatosan kutatják ma is, és a szerbiai flórára vonatkozó, jelenleg készülőben lévő vörös könyv egyik alapját képezi.

Dr. Sturc Béla hagyatékát, mely a herbárium mellett személyes tárgyait, dokumentumait, könyvtárát, naplóit, jegyzeteit és tanítási segédanyagait tartalmazza, ma a Szabadkai Városi Múzeum őrzi.