Történelmi osztály, Szabadkai Városi Múzeum (ltsz. T-3)
Az írógép egy olyan szerkezet, amely az ún. kommunikációs technológiák csoportjába tartozik. Az első modellek célja az volt, hogy a vakok számára is lehetővé tegyék az írást. Az első modern, már széles körben is használható írógépet 1868-ban szabadalmaztatták az USA-ban. Gyártásukat az USA-ban már a 19. század 70-es éveiben megkezdték, ami nem sokkal később Európában is megindult.
Amikor az írógépekről beszélünk, nem szabad elfelejtenünk azokat az embereket sem, akik ezeken a gépeken dolgoztak, gépeltek. Őket gépíróknak vagy daktilográfusoknak nevezzük, és főleg a nők soraiból kerültek ki. Az első gépírói tanfolyamot 1881-ben szervezték az USA-ban, amelyre nyolcan jártak, néhány évvel később azonban már 60.000 tanfolyamot végzett gépírónő volt világszerte.
Az írógépek legegyszerűbb definíciója szerint az írógép egy mechanikus vagy elektromechanikus berendezés, mely billentyűzettel, vagyis betűkkel ellátott billentyűkkel van felszerelve, amelyek leütésével a szöveg papírra nyomtatható. Az írógép alapvetően tehát a billentyűzetből, valamint abból a mechanizmusból áll, amely a billentyű lenyomása után a betűket egy színes szalag érintésével a papírra viszi. Az átviteli mechanizmusok működési elvei írógéptől írógépig különbözőek lehetnek.
A Történelmi osztály technikai gyűjteményében egyetlen egy Underwood írógép található. Állapota jól megőrzött, a gyártási száma alapján pedig tudjuk, hogy 1916-ban készült. A konstrukciója és formája alapján az 5-ös modellről van szó. Érdekes, hogy az írógép hátsó részén fel vannak tüntetve a szabadalmaztatások pontos dátumai.
Az Underwood írógépet az első igazi modern írógépként szokták emlegetni, amit egy német kivándorló, Franz H. Wagner szabadalmaztatott Amerikában az 1890-es években. Ezt a gépet tekintik az első megbízható frontstrike (elölütős) szerkezetűnek (a frontstrike típusú írógépek elsőként tették lehetővé a gépírók számára, hogy gépelés közben lássák a papíron lévő szöveget). Wagner találmányát John T. Underwood fejlesztette tovább, aki akkoriban egy jólmenő, az írógépeknél használt tinta és szalag gyártó cég tulajdonosa volt. Underwood megvette Wanger pátensét, és 1900-ban Underwood Model 5-re keresztelte. Az 5-ös modell hatalmas sikert hozott a cégnek, és dominánssá tette a piacon. Úgy tartják, hogy ez az írógépmodell lett az összes többi ezután fejlesztett írógép alaptípusa, és egyben a szinonimája annak, hogyan kell kinéznie és működnie egy írógépnek.
Látogatóink ezt, valamint más írógépeket – amelyekből összesen 30 van a gyűjteményben – a 2025 őszére tervezett kiállításunkon tekinthetik meg, melynek témája a Technikai gyűjtemény bemutatása lesz. Erre a kiállításunkra az anyaggyűjtés (pl. brosúrák, fényképek, használati utasítások, stb.) még folyamatban van.
Szöveg: Kubičković Ákos, történész-muzeológus
Fényképek: Kolovics Svetlana, fényképész