Dani secesije 2023

Program za obeležavanje Svetskog dana secesije, 8–10. jun 2023.

Tema: materijali secesije

Gradski muzej Subotica, Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, Savremena galerija Subotica

PREDAVANJA, PROMOCIJA KNJIGE, IZLOŽBA, KONCERT, ŠETNJA GRADOM

8. jun, četvrtak

18.00, Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3
Promocija knjige Boška Krstića Legenda o čuvarima Azura. Sudbina plavih Žolnai vaza. Gosti programa: pisci Boško Krstić i Oto Tolnai; domaćin: dr Olga K. Ninkov, istoričarka umetnosti.

9. jun, petak

17.00, Velika većnica Gradske kuće, Trg slobode 1
Predavanje Đerđa Merenjija (Merényi György), istoričara umetnosti iz Budimpešte: Arhitektonska Žolnai keramika (predavanje na mađarskom jeziku sa obezbeđenim prevodom na srpski).

19.00, Muzička škola, Štrosmajerova 3
Džez koncert đaka Muzičke škole Subotica.

10. jun, subota

10.00, Šetnja gradom sa fokusom na upotrebu materijala u secesijskoj arhitekturi Subotice – Palata Ferenca Rajhla, zgrada Subotičke trgovačke banke, Gradska kuća
Šetnju vode istoričarke umetnosti Tamara Kucor i Klara Evetović. Polazak od Rajhlove palate (Savremena galerija Subotica, Trg Ferenca Rajhla 5) preko Korzoa do Gradske kuće, gde je nakon obilaska obezbeđen odlazak u toranj na vidikovac.

17.30, Savremena galerija Subotica, Trg Ferenca Rajhla 5
Predavanje Tamare Ognjević, istoričarke umetnosti iz Beograda: Rene Lalik i himere s dijamantskim krilima.

19.00, Foaje Gradske kuće, Trg slobode 1
Otvaranje gostujuće izložbe Ne/obično lice secesije Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograd. Izložbu otvaraju: prof. dr Dubravka Đukanović, direktorica Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice. Domaćin: Balaž Sič, direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica.

OTVORENA VRATA U RADIONICI VITRAŽA I DEČIJI PROGRAMI

8. jun, četvrtak

10.00–14.00, Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3
Igraonice za decu predškolskog uzrasta u saradnji Gradskog muzeja Subotica i PU „Naša radost“. Radionice vodi Ljubica Vuković Dulić, viša kustoskinja – istoričarka umetnosti.

14.00–16.00, Radionica vitraža M&K Tiffany, ugao Celovečke 20a i ulice Antonija Hadžića
Otvorena vrata za posetioce u radionici vitraža.

16.00, Savremena galerija Subotica, Trg Ferenca Rajhla 5
Radionica za decu i roditelje: Kakve ukrase nosim? Radionicu vodi Jasmina Vidaković, viša muzejska edukatorka – grafičarka.

OBJAVA REZULTATA FOTO-KONKURSA

12. jun, ponedeljak

12.00, Proglašenje pobednika foto-konkursa Otkrij me! – Materijali secesijske arhitekture u Subotici na društvenim mrežama ustanova organizatora.