Budimski slikar Matija Žeravić

Datum otvaranje: 29. april 2021. godine, 12 časova
Mesto: Izložbena sala na prvom spratu
Autor izložbe: dr Žužana Korhec Pap, muzejski savetnik, restaurator

Matija Žeravić (Schervitz) bio je popularan i cenjen majstor mađarske prestonice. Slikar hrvatskog porekla vraća se oko 1739. godine u svoj rodni grad, a 1741. je primljen među građanine Budima. Manje i veće narudžbine vezane za crkve u Budimu, kao što su nekadašnje glavne oltarne pale u crkvi Sv. Katarine (1747) i u kapucinskoj crkvi Sv. Elizabete (1760) i freske u svetištu crkve Marijino Pohođenje, su uništene. Slika Sv. Iva Heloryja (1759) iz župne crkve Sv. Petra i Pavla u Budimu (Óbuda) i svodna freska (1756) u crkvi bosanskih franjevaca Rane Sv. Franje u budimskom Vaserštatu (Víziváros) su pomoću stilskih kritika povezane sa Žeravićem. Oslik biblioteke i svečane sale u kaštelu obitelji Radai (Ráday) u Pecelu (Pécel, 1763-1767) je njegovo potvrđeno delo. Ključ za raspoznavanje slikarskog jezika M. Žeravića su dale oltarne pale Sv. Ana, Sv. Franja Serafski i Bezgešno začeće sa Adamom i Evom iz nekadašnje franjevačke crkve u Feldvaru (Dunaföldvár, 1768). Zahvaljujući navedenoj komparativnoj građi istoimene oltarne pale Rane Sv. Franje iz Budima (1756), Sombora (1769) i Osijeka (1770) svedoče o prisnim vezama slikara i bosanskih franjevaca, koji su jedno njegovo delo dopremili čak do Livna. Freske u svetištu župnih crkava Presvetog Trojstva u Abi (1756) i Tordašu (1760) sy pomoću stilske kritike povezane sa Žeravićem. Njegov sin Josip Žeravić (Serovics, 1741-nakon 1792) i Gregor Fogl (Vogl, Fogel 1717-1782), budimski slikari, su verovatno bili njegovi učenici. Matija Žeravić je verovatno izučio zanat pored talijanskog fresko slikara. Nije signirao nijedno svoje delo. Besprekorno poznavanje konstrukcije linearne perspektive i anatomije, živahni, raznovrsni karakteristični likovi stavljaju ga među najbolje majstore srednjoevropskog kasnog baroka. Njegov ga pozamašni opus izdvaja iz skupine lokalnih protagonista slikarske scene.

Izložba će biti otvorena do 4. juna 2021. godine.