Mi i drugi

Izbor filmova sa XVIII Međunarodnog festivala etnološkog filma
(Etnografski muzej u Beogradu)

U svim društvima ljudi pribegavaju stvaranju opštih predstava o sebi i drugima, o nama i njima, o mi i oni, o prijateljima i neprijateljima. U te predstave o drugima pored zrnaca istine ima najviše predrasuda i netrpeljivosti proisteklih iz neznanja. Po pravilu, dve su vrste stereotipa: oni o sebi koji su uglavnom veoma pozitivni, i o drugima koji su najčešće preterano negativni. Stereotipi vrše svoj uticaj na naše viđenje stvarnosti i često određuju naše postupke u svakodnevnom životu. Za razliku od prethodnih godina kada smo vas kroz izbor tematskih filmovskih programa vodili na geografski udaljena mesta i među neobične kulturološke pojave i običaje, ovogodišnjim izborom filmova usredsredili smo se na poznat teren – na „komšiluk”. Takođe smo pokušali da prikažemo šta sve danas može da bude tema vizuelne antropolgije – širok raspon od klasičnih dokumentarnih etnoloških filmova i svakodnevnih situacionih priča do savremenih parafraziranja narodnih bajki. Jer sve smo to ipak samo mi, ljudi.

Sreda 29. decembar 19h

Braća iz Banata (13′)
Srbija, 2018.
Reditelj: Radovan Đerić
Posle Drugog svetskog rata u Banat su doseljeni kolonisti iz pasivnijih krajeva tadašnje Jugoslavije. Proces prilagođavanja starosedelaca na nove sugrađane išao je teže nego što se oćekivalo.Doseljenici su sa sobom doneli svoj jezik, običaje, pravo, predanje i moralne norme koje su bile novina starosedeocima što je uzrokovalo antagonizmom između ove dve grupe.Netrepeljivost je bila najveća u prvm posleratnm godinama kada dolazi do promene političkog sistema to jest prelaska sa kapitalističkog na socijalističko društveno uređenje jer su kolonisti mahom bili pobornici novog sistema a starosedeoci starog uređenja.Uprkos razlikama, mešoviti brakovi su bili česti što je uzrokovalo boljem razumevanju i na kraju potpunom nestanku razlika.

Repa (12′)
Mađarska, 2018.
Reditelj: Balaž Lenđel
Andrej na svojoj zemlji u okolini Černobila otkriva džinovsku repu koju primećuju i istraživači u lokalnom atomskom reaktoru. Andrej im se surovo suprotstavlja da bi repu sačuvao za svoju siromašnu porodicu. Film sa elementima stare narodne bajke i reminiscencijom na film Stalker Andreja Tarkovskog.

Papirnati život (30′)
Srbija, 2017.
Reditelj: Zoran Tairović
Film „Papirnati život“ prati jedan dan romske porodice sakupljača sekundarnih sirovina, nastanjenih u naselju Crvena zvezda u Nišu. Prateći njihove aktivnosti – sakupljanje i razvrstavanje starog gvožđa i hartije, porodični ručak, kao i njihove svakodnevne razgovore, dobijamo sliku o načinu na koji oni preživljavaju i teškoćama koje imaju. I pored objektivno teške materijalne situacije, dobijamo sliku o jednoj složnoj porodici gde vladaju solidarnost i topli međuljudski odnosi. Kroz razmišljanja glavnog junaka Đulijana, film se poigrava sa stereotipima o Romima, romskoj kulturi i „usudu”.

Četvrtak, 30. decembar 19h

Da mi Uskrs dođe (29′)
Hrvatska, 2018.
Reditelj: Davor Borić
U malom selu nedaleko od Orašja živi Marta Ivkić, udovica, majka troje dece, jedne kćeri i dva sina. Od brojne porodice danas u Vidovicama živi samo Marta, radišna žena vedrog duha i dirljivog glasa. Neguje stare običaje, svakodnevno odlazi na misu u crkvu Sv. Vida, druži se sa svojim susedima i vrlo lično proživljava život Vidovica, stradalih u nedavnom ratu, od Cvati do Uskrsa.

Tako mi na Istoku (59′)
Srbija, 2017.
Rediteljka: Katarina Mutić
Koliko poznajemo udaljene krajeve Srbije? Da li su istinite priče o čuvenoj vlaškoj magiji koja se povezuje sa Homoljskim planinama i homoljskim krajem. Desanka u filmu je vlaška vračara. Kako protiče dan jedne takve žene, kako s njom žive njeni najbliži, da li ona rešava svoje probleme podjednako lako kao i tuđe?

Petak, 31. Decembar 19h

Moj vodič (12′)
Mađarska, 2013.
Reditelj: Barnabaš Tot
Dirljiva priča o starijem bračnom paru tokom svakodnevne vožnje budimpeštanskim ulicama. O navikama, razmiricama i dosadi zbog jednoličnosti svakodnevnice koja svojim nestankom na kraju postaje žal i nostalgija.

Teslin narod (83′)
Srbija, 2018.
Reditelj: Željko Mirković
Film predstavlja putovanje kroz prošlost i sadašnjost jednog naroda, od iskrcavanja prvog Srbina na američko tlo pre više od 200 godina do današnjih dana. Kroz priče istaknutih Srba, pored Nikole Tesle i Mihajla Pupina, upoznaćete i trostrukog dobitnika Pulicerove nagrade Volta Bogdanića, Gordanu Vunjak Novaković, jedinu ženu člana Njujorške Akademije nauka, srpske inženjere tvorce Apolo programa, legendarne Oskarovce Karla Maldena, Stiva Tešića, Pitera Bogdanovića i mnoge druge čija su imena utkana u istoriju. Svi ovi ljudi ostavili su traga gradeći ne samo Sjedinjene Američke Države gde su delom živeli i radili, već su svoja imena ugradili u istoriju Srbije.