Sisi Szabadkán: Erzsébet királyné szobrai

Időpont: 2019. november 14., 12 órakor szerb és 13 órakor magyar nyelven
Helyszín: Szabadkai Városi Múzeum
Előadó: Kucor Tamara, művészettörténész

Erzsébet királyné korszakának központi alakja volt, kultusza pedig tragikus halála után csúcsosodott ki. Szabadkán, akárcsak az akkori Magyar Királyság sok más városában, reagáltak a kultuszra – két szobrot is felállítottak a királynő emlékére. Az első emlékszobrot, Strobl Alajos alkotását, 1900-ban avatták fel. A második, 1901-ben leleplezett szobor alkotója Telcs Ede, akinek gyermekkora és gimnáziumi évei Szabadkához kötődnek, és akinek alkotásai megtalálhatóak a Szabadkai Városi Múzeum képzőművészeti gyűjteményében. Az előadáson megtudhatjuk hogyan és miért került sor az emlékszobrok felállítására, milyen ikonográfiát alkalmaztak megformálásuk során és hogyan funkcionáltak a térben, ahol elhelyezkedtek, valamint néhány dolgot a szabadkai Erzsébet-kultusz egyéb aspektusairól. Kucor Tamara a belgrádi Bölcsész Kar művészettörténeti tanszékén diplomázott 2018-ban, diplomamunkájának címe: Erzsébet királynő apoteózisa: Strobl Alajos emlékműve Szabadkán (mentora: dr. Igor Borozan). A vajdasági magyar képzőművészet napja alkalmából szervezett előadás után a látogatók megtekinthetik Telcs Ede érmeit, plakettjeit és szobrait a Vajdasági Magyar Képtár (1830–1930) állandó tárlatában.