Sisi u Subotici: Spomenici kraljice Elizabete

Datum: 14. novembar 2019., u 12 časova na srpskom jeziku, u 13 časova na mađarskom jeziku
Mesto: Gradski muzej Subotica
Predavač: Tamara Kucor, istoričar umetnosti

Kraljica Elizabeta od Ugarske – Sisi je bila centralna ličnost svog vremena, a nakon njene tragične smrti njen kult je dosegao svoj vrhunac. U Subotici su, kao u većini gradova tadašnje Ugarske, reagovali na kult – čak su dva spomenika bila podignuta u znak sećanja na kraljicu. Prvi spomenik, rad poznatog mađarskog vajara Alajoša Štrobla, je podignut 1900. godine. Autor drugog spomenika iz 1901. godine je Ede Telč, vajar i medaljer čije se odrastanje i gimnazijsko školovanje vezuje za Suboticu, i čija dela se mogu naći u umetničkoj zbirci Gradskog muzeja Subotica. Na predavanju ćemo čuti kako i zašto je došlo do postavljanja spomenika, koja ikonografija se primenila pri njihovom oblikovanju i kako su funkcionisale u prostorima u kojima su se nalazili, kao i o nekim drugim aspektima Elizabetinog kulta u Subotici. Predavač, Tamara Kucor, je diplomirala na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu 2018. godine, sa temom Apoteoza kraljice Elizabete: spomenik Alajoša Štrobla u Subotici – mentor: dr Igor Borozan. Nakon prezentacije njenog istraživanja, publika će imati priliku videti medalje, plakete i skulpture Edea Telča izložene u stalnoj postavci Mađarske likovne umetnosti u Vojvodini 1830–1930, a u okviru Dana likovne umetnosti Mađara u Vojvodini.