Memento

Otvaranje: 30. oktobra 2019. u 18 časova
Mesto: Sala za tematske izložbe, prizemlje
Autor izložbe: Lea Vidaković

Multimedijalna izložba „Memento“, čiji je autor Lea Vidaković, otvara se u okviru Jesenjeg festivala jevrejske kulture u Gradskom muzeju Subotica, uz muzički performans Miroslava Jovančića. Izložbu otvara dr Vera Mevorah.

Izložba „Memento“ se temelji na izrečenim i neizrečenim uspomenama umetnicine bake Lee (Balaš) Vidaković, koja je sa svojom porodicom bila deportovana u koncentracioni logor Aušvic. Polazeći od ukusa, mirisa i tekstura, ova multimedijalna izložba teži da na suptilan način približi gledaocu osećaje i iskustva Lee Balaš, koje je ona kao četrnaestogodišnjakinja doživela, često nerazumejući šta se i zbog čega događa oko nje. Tema Holokausta je na izložbi predstavljena iz perspektive treće generacije preživelih žrtava Holokausta, kojoj Lea Vidaković pripada. Sa ove distance, mnogi detalji iz priča i sećanja na ovaj događaj su apstrahirani, ali osećaj bivanja u tada i onda je sveprisutan, te uvlači gledaoca u dimenziju neposrednog čulnog doživljaja.