Priroda i čovek – Stalna postavka Prirodnjačkog odeljenja subotičkog Gradskog muzeja

Otvaranje: 16. maja 2019. u 12 časova
Mesto: Drugi sprat
Uvodna reč: Miroslava Babić, član Gradskog veća zadužena za kulturu.
Izložbu otvara: prof. dr. Geza Cekuš, redovni profesor u penziji Učiteljskog fakulteta u Subotici.
Autori izložbe: mr Ištvan Hulo i dr Gabrijela Kajdoči Lovas.

Prvenstveno, nova stalna postavka Prirodnjačkog odeljenja subotičkog Gradskog muzeja prikazuje bogatsvo živog sveta severne Bačke, sa akcentom na njegovu raznovrsnost, lepotu i ugroženost. Izložba takođe ima cilj da posetiocima prikaže postglacijalne promene i proces stvaranja savremene, nama poznate recentne flore i faune. Iz tog razloga izložba ima više tematskih celina. U prvom delu postavke pomoću diorama prikazana su raznovrsna staništa koja su se razvila na peščanim, stepskim, slatinskim, kao i na vodom pokrivenim područjima. Suprotno od ovih diorama nalaze se celine, koje predstavljaju faktore, koji su uticali na razvoj ovih staništa: diorama „Pogled u prošlost: kraj ledenog doba” (prikazuje geološke i klimatske faktore) i „Drevni ljudi severne Bačke” (prikazuje ljudsko delovanje). Završne celine imaju više edukativni karakter i prikazuju teme „Zaštita životne sredine” i „Blago prirodnjačke zbirke”.