Meteoritok, a világűr hírnökei

Megnyitó időpont: 2019. május 14., 12 óra
Helyszín: Emeleti kiállítóterem
A kiállítás szerzője: Aleksandar Luković múzeológus, ásványtudós – Belgrádi Természettudományi Múzeum

A földönkívüli eredetű szilárd testű kőzeteket, amelyek az atmoszférán áthaladva nem égnek el, hanem elérik a bolygó felületét meteoritoknak hívjuk. Eredetük az aszteroidákhoz (kisbolygókhoz) köthető, de léteznek meteoritok, amelyek a szomszédos Marsról vagy a Holdról érkeznek a Földre. A meteoritokat feloszthatjuk látott és megtalált meteoritokra, annak függvényében, hogy látták-e áthaladásukat az atmoszférán. A meteoritok neve a becsapódás helyéhez köthető, és általában egy szám is párosul a név mellé, mert gyakran előfordul, hogy a légkörön való áthaladásakor a meteorit több részre szakad, szétszóródik. Jelen pillanatban több mint 17.000 meteoritról tudunk, amelyeket az erre alkalmas intézményekben őriznek. Ez a szám gyors ütemben nő.

A meteoritgyűjtemény a Természettudományi Múzeum szerves része annak alapításától kezdve. Habár nincs belőlük sok, a meteoritok az egyik legértékesebb kiállítási tárgycsoportot képezik. A múzeum kiállítása során a közönség megtekintheti legismertebb meteoritjainkat, a sokobanjait, a jeliceit és a dimitrovgradit. A szerbiai meteoritokon kívül a látogatók megismerhetnek világszerte ismert meteoritokat is, mint amilyen a Canyon Diablo, Mundrabilla, Henbury stb.