Meteoriti, glasnici svemira

Datum otvaranja: 14. maj 2019. godine, u 12 časova
Mesto: Izložbena sala na prvom spratu
Autor izložbe: Aleksandar Luković, kustos minerolog, Prirodnjački muzej Beograd

Čvrsta tela vanzemaljskog porekla, koja prolazeći kroz atmosferu dosegnu površinu planete nazivamo meteoritima. Njihovo poreklo se uglavnom vezuje za asteroide, ali postoje i meteoriti koji ma Zemlju dolaze sa susednog Marsa ili Meseca. Meteorite delimo na viđene, u smislu da je uočen njihov prolazak kroz atmosferu i nađene. Imena meteorita su vezana za mesto pada i obično su praćena brojem jer je čest slučaj da dođe do rasprskavanja tokom prolaska koz atmosferu pa jedan meteorit ima više delova. Trenutno se zna za više od 17000 meteorita, koji se čuvaju u specijalnizovanim institucijama. Trenutno ovaj se broj rapidno povećava.

Meteoriti su deo Prirodnjačkog muzeja od njegovog osnivanja. Iako ih nema mnogo, oni pripradaju grupi najvrednijih eksponata. U okviru izložbe Muzeja, publika će imati priliku da vidi neke od naših najpoznatijih meteorita., Sokobanjski, Jelički i Dimitrovgradski. Pored meteorita sa područja Srbije, posetioci će imati priliku da se upoznaju i sa meteoritima sa svetski poznatih lokacija kao što su Canyon Diablo, Mundrabilla, Henbury itd.