“Muzeji za 10”

A rendezvény helyszíne:
Szabadkai Városi Múzeum, Zsinagóga tér 3.
Dátum:
2019. május 13–19.

Május 13., 12 óra
A Szabadkai Városi Múzeum évkönyvének, a Museion 15. és 16. számának bemutatója.

Május 14., 12 óra
Meteoritok, a világűr hírnökei – kiállításmegnyitó.
Szerző: Aleksandar Luković muzeológus, ásványtudós, Belgrádi Természettudományi Múzeum.
A kiállítás egyedülálló lehetőséget biztosít a nagyközönség számára, hogy megismerje azokat az idegen eredetű szilárd testeket, amelyek a légkörön áthaladva elérik a bolygó felszínét és meteoritokká válnak.

Május 15., 12 óra
Barokk Bácska –könyvbemutató.
Szerzők: Fábián Borbála, Papp Árpád, Podhorányi Zsolt, Korhecz Papp Zsuzsanna.
Recenzensek: Ózer Ágnes, Mirko Grlica.
A könyv a 18. századi Bácska történelméről, néprajzáról és művészetéről szól.

Május 15., 18 óra
A hangszerek varázslatos világa – játszóház.
A gyerekek megismerkedhetnek a 19. és a 20. század zenéjével és néhány hangszerével.
(Helyszín: Majsai úti Általános Iskola, Majsai út 87.)

Május 16., 12 óra
A természet és az ember – a Természettudományi osztály állandó tárlatának megnyitója
Észak-Bácska természeti értékei – könyvbemutató.
Szerzők: mgr. Hulló István, múzeumigazgató és dr. Kajdocsi Lovász Gabriella, muzeológus, biológus-antropológus, Szabadkai Városi Múzeum.
A kiállítást megnyitja: prof. dr. Czékus Géza.

Május 16., 21 óra
Egyik a másik mellett – a Szabadkai Szabad Színpad önálló előadása.
Az előadás a művészek kis közösségekben elfoglalt helyzetéről folytatott pszichodrámai foglalkozások és beszélgetések eredménye.

Május 17., 19 óra
Múzeumok, a múlt vagy a múlt tárgyainak őrzői? – előadás
Előadó: dr Ljiljana Gavrilović – Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia, Néprajzi Intézet.

Május 18., 16 – 24 óra között
Európai Múzeumok éjszakája 2019
Szabadkai Városi Múzeum
Zsinagóga tér 3.

Kiállítások:

A természet és az ember – A Szabadkai Városi Múzeum Természettudományi osztályának állandó tárlata.

Meteoritok, a világűr hírnökei – a belgrádi Természettudományi Múzeum kiállítása.

Unter anderen – A többiek között – a kiállítás a mai Délkelet-Európa területén élő dunai svábokról.
Az Ulmi Dunai Svábok Központi Múzeumának és az újvidéki Városi Múzeum kiállítása.

Boschan György (1918–1984) festő és tanár – a Szabadkai Városi Múzeum Művészettörténeti osztályának szerzői tárlata.

Vojnich Oszkár (1864–1914) – állandó tárlat.

Vajdasági Magyar Képtár (1830–1930) – állandó tárlat.

Események:

17 óra
Hogyan szólalt meg a vonal – a Naša radost Iskoláskor Előtti Intézmény szecesszió ihlette gyermekrajz-kiállítása.

17 – 20 óra között
Játszóház A természet és az ember témára.

19 óra
A Szabadkai Fúvószenekar koncertje.

21 óra
A Femina vox női kórus koncertje.