A Csurgói Ifjúsági Művésztelep megalakulásának 50. évfordulója


Megnyitó időpont: 2017. december 21., 17 óra
Helyszín: Emeleti kiállítóterem
A tárlatot megnyitják: Dudás Károly és Milovan Iković
Közreműködők: a ludasi Ludas Matyi Művelődési Egyesület
A tárlat szerzői: Ljubica Vuković Dulić és dr. Ninkov K. Olga, művészettörténészek

A tárlaton többnyire a néhai művésztelep működése alatt (1967 és 1973 között) készült alkotásokból láthat most a közönség 40 festményt és rajzot, valamint dokumentumokat és Dormán László fotóit, amelyek a művésztelep életét mutatják be. A kiállítók között szerepelnek a művésztelep törzstagjai: Torok Sándor és Török István alapítók, valamint Bíró Miklós, Gyurkovics Hunor, Magyar János, Kerekes Sándor, Petrik Tibor, Siskovszki András, Zsáki István. A kiállított alkotások egy része magántulajdonból, másik része a Zentai Városi Múzeum, a Szabadkai Kortárs Képtár és Szabadkai Városi Múzeum gyűjteményéből került a kiállításra. A tárlatot katalógus kíséri, amelyben a képek mellett Ljubica Vuković Dulić és dr. Ninkov K. Olga tanulmánya olvasható. A kiadványból az olvasók megismerhetik a művésztelep rövid történetét és jelentőségét, valamit a művésztelep előtt és után működő – azonos nevű – csoportot, amelyhez 1978-ban csatlakozott Boros György is. A csurgói művésztelep az Ifjúsági Tribün részeként működött, és országos szinten az első ifjúsági művésztelep volt, valamint Szabadka és környéke első hosszabb ideig működő művésztelepe. A Csurgói Ifjúsági Művésztelep aktív kiállítási tevékenységet folytatott, különösen 1968 és 1969 folyamán. A művésztelep stratégiájának fontos része volt a városon és a kulturális intézmények kiállítási terein kívüli közönséggel való kommunikáció – elsősorban a Ludasi-tó partján levő Csurgón, amely Ludas falu Hajdújárás felőli része. A Csurgói Ifjúsági Művésztelep 1969-ben, a VIII. Képzőművészeti Találkozón, a Jugoszláviai művésztelepek festészete című kiállításon is szerepelt. 1970-ben Forum díjban részesült, amit a Szabadkai Városi Múzeumban megrendezett tárlatukon adtak át. A művésztelep 1969 augusztusától párhuzamosan létezett a konceptualista orientáltságú Bosch+Bosch szabadkai csoporttal. Ennek egyik tagja Szombaty Bálint a Csurgói Ifjúsági Művésztelep tevékenységének egyik legfontosabb mozzanatát annak a közösségi szellemnek a feltámasztásában látja, „amely világszerte gyökeret vert a woodstocki nemzedék – a hippi társadalom és a földalatti kultúra – kollektivista irányultságában”.
A Szabadkai Városi Múzeum tárlata január és február folyamán is látogatható lesz.

Koncert: The sPark Christmas wonder


Időpont: 2017. december 15., 19 óra

A Szabadkai Városi Múzeum szeretettel meghívja Önt és kedves családját, barátait, a The sPark Christmas wonder című első karácsonyi koncertjére, ahol popzenéket hallhatnak izgalmas átdolgozásban. A koncert a Szabadkai Városi Múzeum kiállítótermében lesz látható. A belépés díjtalan.

Mag


Megnyitó időpont: 2017. december 13., 17 óra
Helyszín: Félemeleti kiállítóterem
A tárlatot megnyitják: Sagmeister Laura és prof. Vlada Rančić
A tárlat kurátora: dr. Ninkov K. Olga
A tárlat 2017. február 3-ig tekinthető meg.

Vikler Imre és Újházi Adrienn Mag című kamarakiállítása, a Jugoszláviai festők és szobrászok művei a Szabadkai Városi Múzeum művészeti gyűjteményében című tárlaton, Szabadkai Városi Múzeum, 2017. XII. 13 – 2018. II. 3. A mostani közös tárlat eredendően Vinkler Imre halálának ötvenedik, valamint születésének kilencvenedik éve alkalmából készült. A jeles szabadkai festőművész és a fiatal, tehetséges akadémista kiállított munkáin szembetűnik a múlt/régi és az jelen/új vizuális formák átfedése, összefonódása, miközben a tárlaton az immateriális kapcsolat szinte megfoghatóvá válik. Lépjünk hát a múlt és a jelen összekapcsolódásával együtt az új évbe.
Újházi Adrienn (Újvidék, 1995) a Bogdan Šuput formatervezői szakközépiskolában érettségizet 2014-ben. Jelenleg az Újvidéki Művészeti Akadémia negyedéves, festő szakos hallgatója, Vlada Rančić vezető szaktanár osztályában. 2011 óta vesz részt számos kiállításon és művésztelepen. Eddig hat önálló tárlata volt. 2010-től aktív tagja a Šok zadruga galériának, 2017-től pedig a Híd Kör Art-nak. A klasszikus festészeti technikák mellett, a digitális képábrázolás, a fotók, az installációk és egyéb vizuális kifejezésmódok foglalkoztatják. Eddigi festményeinek fő motívuma a tojás, amely az újjászületés és a termékenység mellett a teljesség szimbóluma is. Újházi Adrienn középiskolásként fedezte fel a Vinkler Imre festőművésszel való rokoni kapcsolatát, aki a családfa harmadik nemzedékének számít. Ezután érdeklődni kezdett munkássága iránt.
Röviden Vinkler Imréről (Szabadka, 1928 – Szabadka, 1967) / A szabadkai Gimnáziumban érettségizett, s a figurális rajztanfolyam résztvevője volt. A belgrádi Képzőművészeti Akadémián végzett festészeti szakon (1947–1951). Csoportos tárlaton először a Vajdasági Magyar Képzőművészek Kiállításán vett részt Palicson (1952). Szabadkára visszatérve általános iskolai tanárként helyezkedett el, majd 1956-tól a szabadkai gimnázium tanára. Műtermet kapott a várostól, ahol 1953–1959 között alkotott. Ebben az időszakban kezdett el művésztelepeket látogatni: Bácstopolyán (1954), Óbecsén (1959-től), Zentán (1967). Tanulmányutakat tett Bécsbe (1953), Párizsba (1955, 1957, 1966) és Amszterdamba (1965). Párizsi ihletésű alkotásait 1955 októberében állította ki Szabadkán Dejanović, Petrik és Sáfrány alkotásai mellett. Első, és életében egyetlen önálló tárlatát a szabadkai Városi Kiállítási Csarnokban 1956-ban rendezte meg. Korai alkotásait a sötét színkezelés jellemzi, a barna és a fekete árnyalatok használata. Festői palettája 1954-től világosodik ki. Az 1960-as évek elejétől szinte egyszínű képeket alkotott, a sötét tónusú szürkéskéktől az ezüstös szürkéig, s ezzel együtt megnyújtja figuráit, képei egysíkúvá válnak. Festészetében az akt, a tájkép, a városkép és a csendélet mellett a portré is megjelenik. Műveinek nagy része Sáfrány műtermében égett el 1970-ben, egy tűzeset folytán. Alkotásai magángyűjteményekben, és a zentai, szabadkai és óbecsei közgyűjteményekben találhatóak meg.