A Szabadkai Városi Múzeum Természettudományi Osztályának állandó kiállítása elsősorban Észak-Bácska természeti értékeit, azok változatosságát, szépségét, illetve veszélyeztetettségét ismerteti. A tárlat emellett kitér a mai, számunkra ismert élővilág kialakulásához vezető tényezők ismertetésére is. Mindezek miatt a kiállítás több, egymással szoros kapcsolatban álló tematikus egységből áll. Az Észak-Bácska jellegzetes élőhelyei című szakasz diorámái vidékünk löszös, szikes, vizes és homokos élőhelyeinek növény- és állatvilágát mutatja be. Ezzel szemben helyeztük el az Egy pillantás a múltba című részt, melyben egyrészt utolsó glaciálisban (jégkorszakban) zajló geológiai és klimatikus folyamatokra, másrészt pedig a különböző régészeti korszakokban itt élt emberek hatására utalunk. Külön szekció foglalkozik a természeti értékeinket veszélyeztető jelenkori emberi tevékenységekkel, és a természetvédelem kérdéseivel. Mindezek mellett a természettudományi osztály gyűjteményének ritkaságszámba menő kincseit, a múzeum környezetünk megismerésében betöltött szerepét és a gyűjteménykezelői munka világát is bemutatjuk.
Kiállításunk már a virtuális térben is megtekinthető, melynek segítségével otthonról is bebarangolhatja a kiállítóteret és megismerkedhet Észak-Bácska természeti értékeivel.
A IDE kattintva máris a tárlaton találja magát. A bal egérgomb nyomva tartásával, illetve a padlón elhelyezett navigációs jelekre kattintva tud körbe nézni és navigálni a teremben. A fotóikonokra lépve részletfotókat is megnézhet egy-egy diorámáról.
Vajon milyen Észak-Bácska élővilága? A felületes szemlélő csak egy unalmas síkvidéket lát, ahol a szántókat csak elvétve szakítja meg egy-egy telepített erdő vagy gyümölcsös. Pedig Észak-Bácska csak látszólag egyhangú síkság, valójában rendkívül változatos élővilág otthona. Vidékünkön egyaránt megtalálhatók a Duna–Tisza közi homokhát (Szabadka–Horgosi-homokpuszta), valamint a Bácskai-löszhát különböző élőhely típusai: a magasabb térszínek száraz gyepterületeit a mélyebb területeken kialakult kocsányos tölgyesek teszik mozaikossá. Mindezek mellett a löszös és homokos területek határán lévő, mélyebben fekvő részeken tavak, mocsarak, lápok és szikesedő semlyékek láncolata is kialakult.
Vajon hogyan alakult ki Észak-Bácska élővilága? Vajon melyek azok a tényezők, amelyek fejlődése során hatottak rá? Erre ad választ a kiállítás Egy pillantás a múltba című szakasza, ahol az utolsó jégkorszakban (pontosabban az utolsó glaciálisban) zajló klimatikus és geológiai folyamatok mellett a régmúlt korok emberének természetformáló tevékenységére is rámutatunk.
Miért van veszélyben a Föld élővilága? Mi történik, ha elpusztítjuk a természetes élőhelyeket? Fontos, hogy végre szembenézzünk vele: az emberiség mai életmódja nem fenntartható, és nem csak az állat- és növényvilág, hanem a saját fajunk fennmaradását is veszélyeztetjük. A kiállítás ezen része egyrészt szembesít az ember természetkárosító tevékenységeivel, másrészt megpróbál megoldásokat is felmutatni: mit tehet az egyén és mit a társadalom (kormányzat, nemzetközi szervezetek) a Föld élővilágának megmentése érdekében.
Vajon mi rejtőzik a múzeum Természettudományi Osztályának eldugott raktáraiban? És mi a dolga a természettudományi osztály muzeológusának, gyűjteménykezelőjének? Az laikusok legtöbbször nincsenek tudatában, hogy egy múzeum nem csak kiállításokból áll, hanem számos, sokszor több ezer példányból álló gyűjteményeket is őriz. Ezek a gyűjtemények nem csak porosodnak a raktárak mélyén, hanem a muzeológusok, gyűjteménykezelők folyamatosan gyarapítják és tudományos módszerekkel feldolgozzák. Ezen munka eredményeként születnek meg végül a kiállítások, ahol csupán a múzeumban őrzött tárgyak töredékét láthatja nagyközönség. A kiállítás ezen részének célja, hogy betekintést nyújtson a gyűjteménykezelői szakma rejtelmeibe, illetve válogatást mutasson be a természettudományi osztály ritkán látott kincseiből.