Festett üvegablakok

M & K Tiffany, Szabadka
office@mktiffany.com

Képes beszámoló Kratzmann Ede Szent István király üvegablakának restaurálásáról

A kerényi Sarlós Boldogasszony plébániatemplom padlásán 2011-ben három festett üvegablak töredéket fedezett fel Boris Mašić apatini helytörténész. A Szent István és Szent László királyokat, valamint Avilai Szent Terézt ábrázoló üvegablakok Kratzmann Ede budapesti műhelyében készültek 1891-ben, s feltehetően az első világháború után tették őket félre. A gazdag kidolgozású, az üvegfestészet minden technikáját felvonultató igen hiányos Szent István király ablak restaurálása összetett feladatnak bizonyult, melynek során minden egyes üvegdarabkát megőriztek. A kiegészítések elkészítéséhez az eredeti üvegfestő-technikákat alkalmaztak. A restaurálás a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Programja során valósult meg Szabadkán, a Tiffany-műhelyben 2022-ben.

Irodalom/Literatura
KORHECZ PAPP Zsuzsanna (2022) Kratzmann Ede festett üvegablakainak restaurálása /Restauracija vitraža Eduarda Kracmana. In. Kajdocsi Lovász Gabriella (ed.) Historizmus a Bácskában / Istoricizam u Bačkoj. Szabadkai Városi Múzeum / Gradski muzej Subotica, Szabadka / Subotica, 171-176.